روش‌های قفل كردن تلفن‌های هوشمند

۱۳۹۸/۱۲/۲۱

با در نظر گرفتن حجم اطلاعات شخصی كه اين روزها روی گوشی‌های خود ذخيره می‌كنيم، حفاظت و اطمينان از امنيت آن‌ها يك موضوع ضروری محسوب می‌شود. گوشی‌های اندرويدی به‌طور پيش‌فرض رمزنگاری شده‌اند و شما شيوه‌های گوناگونی را برای قفل يا باز كردن آن‌ها در اختيار داريد. بعضی از اين شيوه‌ها امن‌تر هستند در حالی كه استفاده از گروه ديگری از آن‌ها آسان‌تر است. ما در ادامه به بررسی نقاط قوت و ضعف هريك از اين شيوه‌ها میپردازيم.

كلمه عبور

كلمه عبور (Password) با وجود مشكلات زیادی كه گاهی اوقات به‌وجود می‌آورد، هنوز امن‌ترین روش قفل كردن گوشی‌تان محسوب می‌شود. شكستن یك كلمه عبور قوی یا بهتر است بگوییم یك كلمه رمز، می‌تواند فوق‌العاده دشوار باشد (اگر نگوییم غیرممكن). بنابراین چنین كلمه عبوری می‌تواند تضمین كند كه گوشی شما و هر چیزی كه روی آن ذخیره كرده‌اید امن خواهد ماند.

اشكال كلمه عبور در این است كه هر بار بخواهید از گوشی خود استفاده كنید، باید آن را تایپ كنید. این وضعیتی است كه روزانه چندین بار اتفاق می‌افتد و چندان راحت به‌نظر نمی‌رسد. شما می‌توانید از یك كلمه عبور به‌عنوان گزینه پشتیبان یك روش بیومتریك استفاده كنید تا راه‌كار امنیتی قدرتمندی را در اختیار داشته باشید.

– محاسن: یك كلمه عبور قوی، امنیت بسیار بالایی را تامین می‌كند.

– معایب: حفظ كردن كلمات عبور قوی و تایپ كردن آن‌ها (چند بار در طول روز)، كار آسانی نیست.

– بهترین كاربرد: وقتی با به بالاترین سطح امنیت نیاز دارید.

رمز عبور

رمز عبور (Passcode) یك جایگزین ساده برای كلمه عبور محسوب می‌شود و فقط از اعداد تشكیل شده است. اندروید به شما اجازه می‌دهد از رمزهای عبوری با طول حداكثر ١٦ رقم استفاده كنید، به این ترتیب شما ١٠ كوادریلیون تركیب مختلف را در اختیار خواهید داشت. البته با وجود آن كه یك كد ١٦ رقمی گزینه فوق‌العاده امنی محسوب می‌شود، اما حفظ كردن آن نیز كار آسانی نخواهد بود.

اكثر كاربران از رمزهای عبور چهار رقمی استفاده می‌كنند كه ١٠ هزار تركیب ممكن را ایجاد خواهد كرد. مادامی كه از گزینه‌های بدیهی مانند 1234 یا 8888 استفاده نكرده باشید، كد مورد استفاده‌تان به‌سختی قابل حدس زدن خواهد بود.

– محاسن: وارد كردن آن آسان‌تر از یك كلمه عبور است.

– معایب: حفظ كردن یك رمز عبور قوی می‌تواند بسیار دشوار باشد.

– بهترین كاربرد: به‌عنوان یك گزینه پشتیبان برای گزینه‌های امنیتی بیومتریك.

الگوی ترسیمی

الگوی ترسیمی شما را ملزم می‌كند تا یك الگوی از پیش تعریف شده (توسط خودتان) را روی جدولی از 9 نقطه بكشید. در این حالت شما باید نقاط مختلف را در یك ترتیب خاص با خطوط افقی، عمودی و مورب به یكدیگر متصل كنید. استفاده از این روش بسیار آسان است و به‌محض این كه حركت مورد نظر در حافظه عضلات شما ثبت شود، می‌توانید این كار را سریع و بدون نیاز به فكر انجام دهید.

سطح امنیت الگوهای ترسیمی نیز همانند كلمات عبور به پیچیدگی الگویی بستگی خواهد داشت كه انتخاب می‌كنید. اتصال تنها 4 نقطه به یكدیگر، ١٦٢٤ حالت مختلف را ایجاد خواهد كرد. از سوی دیگر، استفاده از هر ٩ نقطه باعث می‌شود كه تعداد حالت‌ها تقریبا به ٤٠٠ هزار عدد برسد.

تحقیقات نشان می‌دهد كه كاربران می‌توانند در هنگام ایجاد این الگوها كاملا قابل پیش‌بینی و تنبل باشند. آن‌ها غالبا تنها ٤ یا ٥ نقطه را به‌كار گرفته، ترسیم الگو را از یك نقطه گوشه شروع كرده و الگوهای متداولی را رسم می‌كنند. بدترین نكته این است كه یك شخص دیگر با نگاه كردن به گوشی شما می‌تواند الگوی ترسیمی مورد استفاده‌تان را یاد بگیرد. به‌همین دلیل، الگوهای ترسیمی به‌عنوان یك گزینه عالی برای قفل كردن گوشی در نظر گرفته نمی‌شوند.

– محاسن: استفاده از آن‌ها آسان و قابل درك است.

– معایب: اكثر كاربران از الگوهای ساده و قابل پیش‌بینی استفاده می‌كنند.

– بهترین كاربرد: در شرایطی كه گوشی شما فاقد اسكنر اثر انگشت است و تمایلی به استفاده از رمزهای عبور ندارید.

اسكنر اثر انگشت

امروزه اسكنرهای اثر انگشت به‌حدی عمومیت پیدا كرده‌اند كه حتی در بسیاری از گوشی‌های سطح پایین نیز تعبیه می‌شوند. برای بسیاری از كاربران، این گزینه به شیوه ترجیحی برای باز كردن گوشی تبدیل شده است. البته درك دلیل این گرایش چندان دشوار نیست. استفاده از اثر انگشت یك شیوه سریع، قابل درك و امن را در اختیار كاربران قرار می‌دهد كه به‌سرعت آن‌ها را از صفحه قفل گوشی گذرانده و به اپلیكیشن‌های مورد نظرشان می‌رساند.

البته تمام حسگرهای اثر انگشت عملكرد یكسانی را ارایه نمی‌كنند. به‌عبارت ساده‌تر، پاسخدهی بعضی از این حسگرها بسیار بهتر از انواع دیگر است. در عین حال، اسكنرها همیشه در بهترین وضعیت ممكن تعبیه نمی‌شوند. به‌علاوه، شما نمی‌توانید زمانی كه دستكش پوشیده‌اید از این شیوه استفاده كنید و به‌همین دلیل به یك شیوه پشتیبان برای باز كردن گوشی خود احتیاج خواهید داشت.

– محاسن: سریع و نسبتا امن.

– معایب: اسكنرهای اثر انگشت همیشه در بهترین نقطه ممكن روی گوشی‌ها تعبیه نشده‌اند و در شرایطی كه چیزی (مانند دستكش یا چسب زخم) انگشت شما را پوشانده باشد، نمی‌توانید از آن‌ها استفاده كنید.

– بهترین كاربرد: روش پیش‌فرض برای اكثر كاربران.

تشخیص چهره

اندروید اولین بار امكان باز كردن گوشی با تشخیص چهره را در سال ٢٠١١ ارایه كرد. البته گزینه مذكور در آن زمان امنیت بسیار ضعیفی را تامین می‌كرد و شما می‌توانستید مكانیزم مربوطه را با استفاده از یك عكس فریب دهید. به‌همین دلیل شیوه تشخیص چهره حالا به‌صورت یك ویژگی قفل هوشمند (Smart Lock) تكامل پیدا كرده است.

هنوز تولیدكنندگانی وجود دارند كه روی عملكرد راه‌كار خودشان برای باز كردن گوشی با تشخیص چهره، اصرار دارند. در حال حاضر دو نوع مكانیزم تشخیص چهره وجود دارد:

– Face ID شركت اپل از یك حسگر مادون قرمز برای اسكن یك نمای 3 بعدی با جزییات بالا از صورت شما استفاده می‌كند. البته این روش كاملا شكست‌ناپذیر نیست اما اپل ادعا می‌كند كه هنوز می‌تواند 20 برابر دقیق‌تر از یك اسكنر اثر انگشت باشد. شركت هواوی اولین تولیدكننده اندرویدی محسوب می‌شود كه سیستم مشابهی را در محصولات خود به‌نمایش گذاشته است.

– روش دوم كه در ابزارهایی مانند Galaxy S9 و OnePlus 5T مورد استفاده قرار می‌گیرد، یك تصویر ٢ بعدی ضبط شده توسط دوربین جلویی گوشی را به‌عنوان مقیاس به‌كار می‌برد. این مكانیزم می‌تواند بسیار سریع باشد اما به‌آسانی نیز فریب می‌خورد. همچنین اگر عینك داشته باشید یا در وضعیت نوری نامناسبی قرار بگیرید، ممكن است سیستم در تشخیص چهره شما با شكست مواجه شود.

– محاسن: یك روش ساده و سریع.

– معایب: فعلا از امنیت بالایی برخوردار نیست.

– بهترین كاربرد: یك روش آسان برای باز كردن گوشی به‌همراه یك كلمه عبور یا رمز عبور قدرتمند به‌عنوان پشتیبان.

اسكن عنبیه

اسكن عنبیه یكی از امن‌ترین شیوه‌های شناسایی بیومتریك است. در واقع امنیت این شیوه حتی از اسكن اثر انگشت نیز بیشتر است. در حال حاضر تنها گوشی‌های صدرنشین سامسونگ مانند Galaxy S9 امكان استفاده از اسكن عنبیه را به‌عنوان یكی از شیوه‌های شناسایی و باز كردن گوشی در اختیار كاربران خود قرار می‌دهند زیرا اندروید به‌طور پیش‌فرض از این قابلیت پشتیبانی نمی‌كند. با این‌حال اگر آن‌طور كه انتظار می‌رود اسكن عنبیه در اندروید P پیاده‌سازی شود، در بین محصولات سایر تولیدكنندگان نیز عمومیت پیدا خواهد كرد.

در این شیوه، حسگر مربوطه، عنبیه هر دو چشم شما را اسكن می‌كند. به‌طور كلی اسكن عنبیه یك روش سریع و دقیق محسوب می‌شود و امنیت كافی را فراهم می‌كند كه بتواند در اپلیكیشن‌های مالی مورد استفاده قرار گیرد.

اشكال شیوه مذكور در این است كه برخلاف اسكن اثر انگشت (كه برای استفاده از آن نیاز نیست كار خاصی انجام دهید)، در اینجا باید ابتدا كلید Power گوشی خود را فشار داده و سپس گوشی را در موقعیت مناسب برای اسكن چشم‌های خود نگهدارید. در عین حال، نور شدید می‌تواند برای اسكنر عنبیه مشكل‌ساز باشد و اگر عینك یا لنز به‌چشم داشته باشید نیز ممكن است اسكنر نتواند وظیفه خود را درست انجام دهد.

– محاسن: یكی از امن‌ترین شیوه‌های شناسایی بیومتریك.

– معایب: نور شدید و استفاده از عینك می‌توانند آن را مختل كنند.

– بهترین كاربرد: به‌عنوان جایگزین اثر انگشت.

در نهایت این شما هستید كه مناسب‌ترین و راحت‌ترین شیوه محافظت از گوشی خود را انتخاب می‌كنید. برای بسیاری از كاربران، این روش تركیبی از اسكن اثر انگشت با یك رمز عبور یا كلمه عبور قوی به‌عنوان گزینه پشتیبان است. اگر ابزار مورد استفاده شما از اسكن عنبیه یا تشخیص چهره پشتیبانی می‌كند، می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان گزینه‌های جایگزین اثر انگشت استفاده كنید.