ضبط یادداشت‌های صوتی با آی‌فون

۱۳۹۸/۱۲/۲۱

اپلیكیشن Voice Memos در گوشی‌های آیفون به شما اجازه می‌دهد صداها را ضبط كرده و آن‌ها را در گوشی خود ذخیره كنید. این صدا‌ها می‌توانند یك مكالمه، موسیقی، یادداشت صوتی، ثبت خاطره و یا هر مورد مشابه دیگری باشند. شما حتی در صورت تمایل می‌توانید برای این كار از یك میكروفون خارجی استفاده كنید.

هرچند اپلیكیشن Voice Memos در موارد زیادی می‌تواند به‌شما كمك كند، اما یكی از نادیده گرفته شده‌ترین ویژگی‌های آیفون است. در واقع بهره‌گیری از قابلیت مذكور درست مانند این است كه هر جا می‌روید یك ضبط‌صوت را نیز همراه خود ببرید. صرف‌نظر از این كه می‌خواهید چه چیزی را ضبط كنید، این اپلیكیشن تمام امكانات پایه را در اختیارتان می‌گذارد. شما حتی می‌توانید اشتباهات خود را تصحیح كرده و یا صداهای ضبط شده را با دوستان‌تان به اشتراك بگذارید.

توجه داشته باشید كه اپلیكیشن Voice Memos روی تبلت‌های آی‌پد اپل نصب نشده و متاسفانه در اپ استور این شركت نیز قابل دسترسی نیست.

اجرای اپلیكیشن

راه‌های مختلفی برای اجرای یك برنامه روی آیفون وجود دارد، اما اگر Voice Memos را جابجا نكرده باشید، می‌توانید آن را در فولدر Utilities پیدا كنید. با این‌حال اگر فولدرهای زیادی روی گوشی خود ایجاد كرده‌اید كه اپلیكیشن‌های فراوانی در داخل آن‌ها قرار دارند، ممكن است حتی برای پیدا كردن فولدر Utilities هم با مشكل مواجه شوید.

آسان‌ترین راه برای پیدا كردن یك اپلیكیشن، كمك گرفتن از Siri است. كافی است عبارت «Launch Voice Memos» را بگویید تا این دستیار شخصی باهوش اپلیكیشن مورد نظر را برایتان اجرا كند. اما اگر نمی‌خواهید از این قابلیت استفاده كنید، می‌توانید از Spotlight Search كمك بگیرید. برای دسترسی به این ابزار جستجو، انگشت خود را روی صفحه نمایش گوشی به سمت پایین بكشید (فقط مراقب باشید هنگام انجام این كار انگشت خود را روی آیكن یكی از اپلیكیشن‌ها نگذارید). وقتی Spotlight Search باز شد، كافی است عبارت Voice را تایپ كنید تا اپلیكیشن Voice Memos در فهرست نتایج ظاهر شود. حالا روی آن ضربه بزنید تا اجرا شود.

ضبط یك یادداشت صوتی

حالا كه Voice Memos اجرا شده، كافی است كار ضبط را با یك ضربه روی كلید قرمز رنگ بزرگی كه می‌بینید، آغاز كنید. كار ضبط بلافاصله آغاز می‌شود، پس تا وقتی آماده نشده‌اید این كلید را فشار ندهید.

آیفون تا حدود زیادی نویز پس‌زمینه را از صدای ضبط شده حذف می‌كند، اما برای ضبط واضح‌ترین صدای ممكن می‌توانید از یك میكروفون خارجی با كیفیت بالا استفاده كنید. وقتی كار ضبط مورد نظرتان تمام شد، روی كلید Done ضربه بزنید. حالا از شما خواسته می‌شود كه نامی را برای صدای ضبط شده جدید وارد كنید.

اگر احساس می‌كنید از فرآیند ضبط راضی نیستید، می‌توانید در همان صفحه ذخیره‌سازی ضبط دوباره روی Done و سپس روی Delete ضربه بزنید. نگران نباشید، اپلیكیشن به شما این شانس را می‌دهد كه فرآیند حذف فایل را لغو كنید، اما پس از حذف فایل دیگر راه برگشتی وجود ندارد.

ویرایش صدای ضبط‌شده

آیا صدای مورد نظرتان دقیقا همان‌طور كه می‌خواستید ضبط نشده؟ نگران نباشید شما می‌توانید كار ضبط را روی بخشی از صدای ضبط شده تكرار كرده و یا بخشی از صدا كه اشتباها ضبط شده است را حذف كنید.

برای ضبط صدا روی ضبط اولیه، انگشت خود را در سمت چپ شكل موج صدا قرار داده و آن را به سمت راست صفحه نمایش بكشید. خواهید دید كه شكل موج صدا در امتداد مسیر انگشت شما كشیده خواهد شد تا به ابتدای آن برسید. حالا می‌توانید در نقطه مورد نظر خود روی كلید Record ضربه بزنید تا كار ضبط روی صدای اول انجام شود. اگر می‌خواهید ضبط قبلی را ادامه دهید، كافی است خط آبی را در انتهای شكل موج صدای ضبط شده قبلی قرار داده و سپس روی Record بزنید.

برای حذف بخشی از صدای ضبط شده، روی كلید Trim ضربه بزنید. این كلید یك مربع آبی رنگ است كه خطوطی از دو گوشه آن بیرون زده‌اند.

برش صدا

در صفحه Trim شما دو گزینه در اختیار خواهید داشت. شما می‌توانید بخشی از صدا را انتخاب كنید تا حذف شود یا این كه بخشی را انتخاب كنید تا حذف نشود. وقتی پس از انتخاب یك بخش از صدا روی گزینه Trim ضربه می‌زنید، آیفون تمام صدای ضبط شده را به‌استثنای بخشی كه انتخاب كرده‌اید حذف خواهد كرد. این قابلیت خصوصا زمانی مفید است كه بخواهید از سكوت ابتدا و انتهای ضبط خود خلاص شوید.

برای انتخاب یك بخش از صدای ضبط شده، انگشت خود را روی خط قرمز رنگ در ابتدا یا انتهای شكل موج گذاشته و آن را به سمت وسط بكشید. اگر با اولین تلاش نتوانستید این خطوط را دقیقا تنظیم كنید، می‌توانید خود شكل موج را حركت دهید تا در محل درست قرار گیرد.

پس از آن كه دقیقا بخش مورد نظر خودتان را انتخاب كردید، بر حسب كاری كه می‌خواهید انجام دهید روی یكی از گزینه‌های Delete یا Trim ضربه بزنید.

اشتراك‌گذاری، ویرایش و حذف

پس از ذخیره‌سازی یك صدای ضبط شده، می‌توانید آن را با ضربه زدن روی اسمش در فهرست انتخاب زیر بخش ضبط اپلیكیشن Voice Memos باز كنید. این كار بخش كوچكی را باز می‌كند كه به‌شما اجازه می‌دهد یك فایل ضبط شده را پخش كرده، آن را حذف نموده، ویرایش كرده و یا به‌اشتراك بگذارید.

كلید Share به‌شكل یك مربع است كه پیكانی از قسمت بالای آن بیرون زده است. شما می‌توانید این فایل را از طریق پیامك یا ایمیل به‌اشتراك گذاشته، آن را روی iCloude Drive ذخیره كرده و یا حتی به یك یادداشت در اپلیكیشن Notes اضافه كنید.

اگر روی کلید Share ضربه بزنید، فهرستی از روش‌های اشتراک‌گذاری فایل را مشاهده خواهید کرد. این فهرست بر حسب اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی خود نصب کرده‌اید متفاوت خواهد بود. فرآیند درج و ارسال یا اشتراک‌گذاری فایل از اینجا به بعد به روش مورد نظر شما بستگی خواهد داشت. صدای ضبط شده به‌صورت یک فایل .m4a به‌اشتراک گذاشته می‌شود که یک فرمت استاندارد در بین ابزارهای دیجیتال محسوب می‌شود.