چرا عكس‌های ما در فولدر DCIM ذخيره می‌شوند؟

۱۳۹۸/۱۲/۲۱

وقتي از يك دوربین دیجیتال استفاده می‌كنید، صرف‌نظر از این كه یك دوربین عكاسی مستقل است یا دوربین یك گوشی هوشمند و یا هر قالب مشابه دیگری، عكس‌های شما در فولدر DCIM روی كارت حافظه ابزار ذخیره می‌شوند. اما چرا چنین ساختار یكپارچه‌ای برای ذخیره‌سازی عكس‌ها ایجاد شده و در صورت بروز مشكل در آن چه كاری می‌توانیم انجام دهیم؟ در ادامه این مقاله به سوالات زیادی در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

DCIM از كجا آمده؟

واقعیت این است كه فولدر DCIM و ساختار چیدمان آن از استاندارد DCF سرچشمه می‌گیرند كه در سال ٢٠٠٣ عرضه شد. مشخصات DCF (Design rule of Camera File system) توسط اتحادیه صنایع الكترونیك و فناوری اطلاعات ژاپن (JEITA) توسعه یافت. آخرین به‌روزرسانی این استاندارد در سال ٢٠١٠ انجام شد و حالا در نسخه ٢ است.

مشخصات DCF یك استاندارد بسیار ارزشمند محسوب می‌شود زیرا چیدمان یكپارچه را در بین تمام ابزارها فراهم نموده و ملزومات بسیار گوناگونی با هدف تضمین قابلیت همكاری مابین ابزارها در آن پیش‌بینی شده‌اند. برای مثال، كارت حافظه نصب شده در یك دوربین دیجیتال باید از یكی از سیستم‌های فایل FAT12، FAT16، FAT32 یا exFAT استفاده كند. كارت‌هایی با ظرفیت ٢ گیگابایت یا بالاتر باید با FAT32 یا exFAT فرمت شده باشند. در واقع هدف نهایی این است كه دوربین‌های دیجیتال و كارت‌های حافظه آن‌ها با یكدیگر سازگار باشند.

فولدر DCIM

در میان فهرست طولانی ملزومات، مشخصات DCF دوربین‌های دیجیتال را ملزم به ذخیره‌سازی عكس‌ها در یك دایركتوری DCIM می‌كند كه مخفف عبارت Digital Camera Images است.

فولدر DCIM می‌تواند حاوی چند فولدر فرعی باشد. این فولدرهای فرعی از یك الگوی نامگذاری مشخص پیروی می‌كنند. به‌طور دقیق‌تر، نام فولدرهای فرعی باید از یك عدد سه رقمی منحصربه‌فرد بین ١٠٠ تا ٩٩٩ و پنج كاراكتر الفبایی تشكیل شده باشد. كاراكترهای الفبایی اهمیت خاصی ندارند و هر تولیدكننده یا كاربر می‌تواند الگوی مورد نظر خود را برای آن‌ها انتخاب كند. توجه داشته باشید كه صرف‌نظر از تركیب كاراكتری مورد استفاده شما، عدد سه‌ رقمی قابل تكرار نیست. برای مثال، شما نمی‌توانید دو فولدر فرعی با نام‌های 100ABCDE و 100VWXYZ در یك فولدر DCIM داشته باشید. دوربین‌های دیجیتال غالبا نام‌گذاری فولدرها را با تغییر متوالی ارقام ابتدایی انجام می‌دهند. برای مثال، ممكن است فولدرهای شما به‌ترتیب 100EOS5D، 101EOS5D، 102EOS5D و… باشند.

عكس‌های شما در این فولدرهای فرعی ذخیره می‌شوند. نام‌گذاری عكس‌ها با استفاده از یك كد الفبایی ٤ كاراكتری و یك عدد ٤ رقمی انجام می‌شود. در اكثر موارد شما الگویی مانند DSC_0001، DSC_0002، DSC_0003 و… را برای عكس‌های خود می‌بینید.

تمام این مشخصات استانداردسازی شده به برنامه‌ها و اپلیكیشن‌های مختلف امكان می‌دهند كه بدون توجه به مدل و برند دوربین دیجیتال مورد استفاده شما، عكس‌هایی كه گرفته‌اید را روی فضای ذخیره‌سازی آن پیدا كنند.

نجات فایل‌ها

بدون تردید هر عكس شخصی كه با دوربین خود می‌گیریم یك لحظه منحصربه‌فرد را در خود ضبط می‌كند و برای ما ارزشمند است، بنابراین از دست دادن آن‌ها واقعا ناراحت‌كننده خواهد بود. با این‌حال برای همه ما اتفاق افتاده است كه گهگاه با چنین مشكلاتی برخورد كنیم؛ اما در چنین شرایطی باید چه كاری انجام دهیم؟ عوامل زیادی می‌توانند عكس‌های ذخیره شده در دوربین یا تلفن هوشمند شما را به‌خطر بیندازند اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت كه شما در اكثر قریب به اتفاق موارد با یكی از حالت‌های زیر مواجه خواهید بود:

١ – یك یا چند عكس شما ناپدید شده‌اند.

٢ – هیچ عكسی در فولدر DCIM وجود ندارد.

٣ – فولدر DCIM به یك فایل بزرگ واحد تبدیل شده است.

در حالت اول، اگر ابزارهای متداول بازیابی فایل نتوانند فایل‌های شما را پیدا كنند، غالبا كاری نمی‌توانید انجام دهید. در چنین شرایطی بهتر است بقیه عكس‌های خود را به محل دیگری انتقال داده و كارت حافظه را تعویض كنید. اگر این وضعیت تكرار شد، ابزاری كه از آن برای عكاسی استفاده می‌كنید دچار مشكل شده است.

وضعیت دوم به‌معنای آن است دوربین اساسا نتوانسته هیچ عكسی را ذخیره كند. در این حالت، ممكن است سیستم فایل كارت حافظه آسیب دیده باشد. همچنین، ممكن است خود كارت حافظه یا دوربین شما دچار اشكال شده باشند.

وضعیت سوم تقریبا همیشه بیانگر یك خرابی در سیستم فایل كارت حافظه است. در این وضعیت حداقل فولدر DCIM به‌صورت یك فایل در جای خود باقی مانده و می‌توانید امیدوار باشید كه عكس‌های خود را نجات دهید.

در حالت‌های دوم و سوم بهتر است ابتدا كارت حافظه خود را با یك نرم‌افزار اختصاصی تعمیر سیستم فایل مورد بررسی قرار دهید. اگر مشكل به سیستم فایل مربوط باشد، فرآیند مذكور می‌تواند آن را حل كند. همچنین در هر یك از حالت‌های فوق پس از بازیابی عكس‌ها و انتقال آن‌ها به یك محل دیگر، حتما كارت حافظه را پیش از استفاده مجدد فرمت كنید.