HEIF یک رقیب سرسخت برای JPEG

۱۳۹۸/۱۲/۲۱

همه ما با فرمت دوست داشتنی JPEG ‏(jpg.) آشنا هستیم و به جز موارد خاص، همیشه از آن استفاده می‌كنیم. با این‌حال iOS 11 به‌طور پیش‌فرض از فرمت جدیدی تحت عنوان HEIC استفاده می‌كند. گروهی اعتقاد دارند كه این فرمت عملا پایان عمر JPEG را اعلام خواهد كرد، در حالی كه گروه دیگری این تصمیم اپل را تایید نمی‌كنند. در ادامه با فرمت HEIF و ویژگی‌های آن آشنا می‌شوید.

شركت اپل در سال ٢٠١٧ فرمت تصویری جدیدی با نام HEIF ‏(High Efficiency Image Format) به‌كار گرفت. این فرمت تصویری، یك الگوریتم فشرده‌سازی تصویر محسوب می‌شود كه بر اساس استاندارد فشرده‌سازی ویدیویی HEVC ‏(یا همان H.265) توسعه یافته است. از سوی دیگر، HEIC ‏(High Efficiency Image Container) یك حامل یا فرمت فایل برای ذخیره‌سازی عكس‌ها با استفاده از الگوریتم مذكور است.

پیدایش HEIF

فرمت JPEG در سال ١٩٩٢ برای فشرده‌سازی تصاویر توسعه یافت و بخاطر عملكرد مناسب و انعطاف‌پذیر خود توانست محبوبیت چشمگیری پیدا كرده و به یك استاندارد فراگیر تبدیل شود. با این‌حال، زیربنای فرمت JPEG در زمانی طراحی شد كه كامپیوترها و سایر ابزارهای الكترونیكی قدرت پردازش بسیار پایین‌تری داشتند.

با پیشرفت عملكرد پردازنده‌ها، در سال‌های اخیر شاهد معرفی مجموعه گسترده‌ای از فرمت‌های فشرده‌سازی تصویری بوده‌ایم. این موضوع خصوصا در حوزه ویدیو روند قابل توجهی داشته است. به‌طور مشخص‌تر، امروزه به‌لطف الگوریتم‌های فشرده‌سازی مانند H.264 و H.265 ‏(HEVC) می‌توانیم ویدیوهایی با كیفیت بسیار بالا را در فایل‌های بسیار كوچكتری ذخیره كنیم.

موفقیت چشمگیر HEVC ‏(High Efficiency Video Coding) به تلاش برای استفاده از روش كاری آن برای فشرده‌سازی تصاویر ثابت منتهی شد كه HEIF دستاورد آن است. مشخصات HEIF در سال ٢٠١٥ نهایی شد و همان‌طور كه اشاره كردیم اپل از سال ٢٠١٧ روی آن تمركز كرده است. ابزارهای اپل تصاویر فشرده‌سازی شده با استاندارد HEIF را در فایل‌هایی با پسوند heic. ذخیره می‌كنند. در واقع HEIC همان كاری را برای HEIF انجام می‌دهد كه MP4 برای H.265.

مزایای HEIF

فرمت HEIF جنبه‌های گوناگونی از پیشرفت‌های فناوری در زمینه تصویربرداری و ثبت تصاویر را در نظر گفته است. مثلا، دوربین گوشی آیفون 7 می‌تواند اطلاعات تصویری را به ‌صورت ١٠ بیتی پردازش كند، اما فرمت JPEG فقط از ٨ بیت برای ثبت رنگ پشتیبانی می‌كند. همین موضوع باعث می‌شود كه بخشی از وضوح تصویر از دست برود. از سوی دیگر، HEIF قادر است تصاویر را به‌صورت ١٦ بیتی كنترل كند. این فرمت همچنین از شفافیت پشتیبانی می‌كند.

خوب تا اینجا به ‌نظر می‌رسد كه HEIF می‌تواند تصاویری با كیفیت بهتر از JPEG را در اختیار كاربران قرار دهد. اما خبر بهتر این است كه شما بهبود كیفیت مذكور را در كنار كاهش اندازه فایل‌های ذخیره شده خود به‌دست می‌آورید. به ‌عبارت دیگر، تصاویر HEIF، در مقایسه با تصاویر JPEG مشابه، نه‌تنها كیفیت بالاتری دارد، بلكه حجم كمتری را نیز اشغال می‌كند.

مشكل HEIF

با وجود آن كه فایل‌های HEIC مزایای فوق را در اختیار كاربران می‌گذارند، اما هنوز با یك مشكل محدودكننده مواجه هستند: سازگاری. به‌عبارت ساده‌تر، هنوز بخش عمده‌ای از ابزارها به‌طور پیش‌فرض از فرمت آشنا و محبوب JPEG استفاده می‌كنند. البته گفته می‌شود كه گوگل پشتیبانی از فرمت HEIC را در نسخه بعدی سیستم اندورید (Android P) ارایه خواهد كرد، اما حتی در این صورت نیز هنوز مجموعه گسترده‌ای از ابزارها و نرم‌افزارها از فرمت جدید پشتیبانی نمی‌كنند.

برای رفع این مشكل به دو راه‌حل كلی رسیده است. گزینه اول این است كه به كاربران iOS 11 امكان می‌دهد اساسا استفاده از فرمت HEIC را كنار گذاشته و برای حفظ حداكثر سازگاری، همچنان به JPEG متكی باشند. از سوی دیگر، حتی زمانی كه شما روی گوشی آیفون خود برای ذخیره‌سازی تصاویر از فرمت HEIC استفاده می‌كنید، هر وقت بخواهید چنین تصویری را به‌اشتراك بگذارید یا آن را به ابزاری بفرستید كه احتمالا از HEIC پشتیبانی نمی‌كند، گوشی شما به‌طور خودكار تصویر را به فرمت JPEG تبدیل كرده و سپس آن را انتقال می‌دهد. این فرآیند به‌صورت كاملا سخت‌افزاری انجام می‌شود و شما اساسا متوجه آن نخواهید شد.

در نهایت، با توجه به تعداد ابزارهای مبتنی بر iOS كه از این فرمت پشتیبانی می‌كنند و ابزارهای اندرویدی كه با انتشار Android P به این مجموعه خواهند پیوست، حتی اگر HEIF به جانشینی برای JPEG تبدیل نشود می‌توان اطمینان داشت كه به فرمتی متداول و پركاربرد تبدیل خواهد شد.