js

آخرین اخبار

بهره‌برداری تجاری از سامانه خدمات دستگاه به دستگاه

ایرانسل برای نخستین بار در ایران از سامانه پیشرفته خدمات دستگاه به دستگاه (M2M) به صورت تجاری بهره‌برداری کرد.

بهره‌برداری تجاری از سامانه خدمات دستگاه به دستگاه

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، سامانه‌های خدمات دستگاه به دستگاه با هدف هوشمندسازی انواع خدمات، صنایع و سازمانها و نیز افزایش رفاه عمومی، این امکان را فراهم میکند تا با استفاده از زیرساخت ارتباطی امن شبکه ایرانسل، مدیریت و کنترل انواع دستگاهها و سیستمها از راه دور فراهم شود.


از کاربردهای مختلف این سامانه می‌توان در حوزه‌هایی نظیر دولت همراه، شهر هوشمند، صنایع هوشمند، سلامت همراه، خانه‌های هوشمند و حمل و نقل و خودروهای هوشمند بهره گرفت.

در این راستا و همگام با این روند جهانی، ایرانسل بالغ بر هزار میلیارد ریال جهت راهاندازی سامانه دستگاه به دستگاه به عنوان بسترساز این ارتباطات هزینه کرده است تا با بهره‌برداری تجاری از آن، امکان اتصال هزاران دستگاه و ارائه صدها خدمت مختلف بر روی این بستر فراهم شود.


از جمله جدیدترین کاربردها و فناوری‌های حوزه زندگی هوشمند که توسط ایرانسل عرضه شده فناوری‌هایی نظیر خانه هوشمند، مدیریت انرژی، کنترل از راه دور (دوربین‌های نظارتی)، پایش و اندازه‌گیری از راه دور و خدمات مدیریت ایمنی (اطلاع‌رسانی آتش‌سوزی، سرقت، نشت آب و ...) است.

این سامانه روز دوم شهریور ۹۴ طی بازدید دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ساختمان مرکزی ایرانسل به صورت آزمایشی راه‌اندازی شد و همزمان با بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ ۲۰۱۵) به بهره‌برداری تجاری رسید.

ایرانسل و اینترنت اشیا

امروزه دنیای ارتباطات محدود به افراد نیست و انواع دستگاه‌ها، ماشین‌آلات، خودروها و اشیای مختلف نیز به یکدیگر متصل شده و با یکدیگر به تبادل اطلاعات می‌پردازند که به آن اینترنت اشیا (IoT) گفته می‌شود. پیش‌بینی‌های صورت گرفته از اتصال بیش از ۵۰ میلیارد دستگاه و شیء به یکدیگر تا چند سال آینده خبر می‌دهد، این ارتباطات نیازمند ایجاد بستری امن و پیشرفته است تا مدیریت تعداد زیادی دستگاه و حجم بالایی از ارتباطات را برای سازمان‌ها و دولت‌ها میسر کند.