چگونه از هک شدن گوشی موبایل خود جلوگیری کنید

با توجه به گزارش‌های متعدد مربوط به حملات انواع بدافزارها (ویروس‌ها، تروجان‌ها، کرم‌ها و...) و دسترسی‌های غیرمجاز به اطلاعات، محافظت از تلفن همراه به ضرورتی اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است. در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم تا با انجام چند گام ساده، امنیت گوشی خود را افزایش دهید و از اطلاعات خود در برابر هکرها محافظت کنید.

چگونه از هک شدن گوشی موبایل خود جلوگیری کنید

برای محافظت از داده‌های خود به نکات زیر توجه کنید:

۱- همواره سیستم‌عامل گوشی خود را به‌روزرسانی کنید.

- هرگاه با پیام نسخه به‌روز اندروید یا iOS روبرو شدید، سیستم‌عامل گوشی خود را به‌روزرسانی کنید. بسیاری از هکرها از نقاط ضعف سیستم‌های عامل قدیمی برای دزدیدن اطلاعات شما استفاده می‌کنند.

۲- یک نرم‌افزار امنیتی روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید.

- بسیاری از این نرم‌افزارها رایگان هستند و می‌توانید براساس نظرات کاربران بهترین آنها را از فروشگاه‌های برنامه‌های اندرویدی انتخاب و دانلود کنید. اگر مایلید از اطلاعات خود بیشتر محافظت کنید، می‌توانید نوع پولی این نرم‌افزارها را تهیه کنید.

- هک گوشی‌های دارای سیستم‌عامل iOS بسیار دشوار است، اما گاهی نسخه‌های قدیمی آن حاوی حفره‌های امنیتی است. بنابراین بهتر است به محض انتشار نسخه جدید سیستم‌عامل، گوشی خود را به‌روز کنید.

۳- کد عبور/قفل گوشی خود را فعال کنید.

- گزینه «باز کردن اتوماتیک قفل» گوشی خود را غیرفعال کنید.

- برای فعال‌سازی کد عبور توجه داشته باشید کد عبوری انتخاب کنید که برای هکرها قابل حدس زدن نباشد و در عین حال به یاد سپردن آن برای شما آسان باشد. نام و نام‌خانوادگی، تاریخ تولد، شماره تلفن همراه یا ثابت، شماره شناسنامه و... از جمله کدهای عبور قابل شناسایی توسط هکرها هستند، بنابراین از آنها استفاده نکنید.

- حسگر اثر انگشت یا (در صورت پشتیبانی) تشخیص چهره، کد عبور یا قفل بر اساس الگو (Pattern Unlock) را برای گوشی خود فعال کنید.

- کد عبور گوشی خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

- در فواصل زمانی مختلف کد عبور خود را تغییر دهید.

۴- پیش از دانلود و نصب اپلیکیشن‌ها از اعتبار آنها اطمینان حاصل کنید.

- اپلیکیشن‌ها را حتما از سایت‌ها یا فروشگاه‌های معتبر برنامه‌های کاربردی مانند App Store و Google Play دانلود کنید.

۵- برنامه مربوط به «کنترل گوشی همراه از راه دور» را فعال/ نصب کنید.

- با این برنامه کاربردی در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن گوشی می‌توانید آن را از راه دور قفل یا اطلاعاتش را پاک کنید. این برنامه کاربردی به صورت پیش‌فرض روی گوشی‌های همراه جدید وجود دارد. نام این برنامه کاربردی در گوشی‌های iOS ‏«Find My iPhone» و در گوشی‌های اندرویدی «Find My Device» است.

۶- مراقب اتصال به شبکه‌های وای‌فای‌ ناامن باشید.

- شبکه‌های وای‌فای‌ ناامن در فهرست شبکه‌های در دسترس نمایش داده شده، فاقد علامت قفل هستند. تنها در صورتی که از امن بودن یک شبکه مطمئن هستید به آن متصل شوید.

- اگر از وای‌فای‌، بلوتوث یا GPS گوشی خود استفاده نمی‌کنید، آنها را غیرفعال کنید. در غیر این‌صورت ممکن است هکرها ‌بتوانند گوشی شما را شناسایی و به اطلاعات آن دسترسی داشته باشند.

۷- اگر فایلی را از طریق ایمیل یا در شبکه‌های اجتماعی از فرستنده‌ای ناشناس دریافت کردید، آن را باز و یا اجرا نکنید.

- تا زمانی که نرم‌افزار ایمیل خود را به روز نگهدارید، باز کردن ایمیل به خودی خود خطری برای دزدیده شدن اطلاعات شما ندارد. بنابراین باز کردن ایمیل‌های دریافتی از سوی افراد ناشناس مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کنند. اما پیوست‌های ایمیل‌های ناشناس می‌توانند خطرناک باشند و پیشنهاد می‌کنیم از باز کردن آنها اجتناب کنید.

۸- اطلاعات شخصی خود را در گوشی نگه ندارید و یا آنها را از طریق گوشی برای کسی ارسال نکنید.

- فرض کنید در بدترین حالت گوشی شما هک شده باشد؛ قطعا در این شرایط بهتر است شما اطلاعاتی شخصی در گوشی خود نداشته باشید.

۹- از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

- اطلاعات گوشی خود را روی حافظه جانبی کپی کنید تا اگر آسیبی به داده‌های اصلی وارد شد، بتوانید همچنان به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.

- اگر حجم اطلاعات گوشی شما بالاست می‌توانید از پشتیبان‌گیری خودکار گوشی (automated backup system) استفاده کنید و به صورت اتوماتیک از داده‌های خود فایل پشتیبان تهیه نمایید.

كلمات كليدی: نکات آموزشی، امنیت، هک، گوشی، وای‌‌فای‌، بلوتوث

پربیننده ترین مقالات