انتقال فایل‌ها با Android Beam

به‌جرات می‌توان گفت که امروزه گوشی‌های موبایل به کیف پول اطلاعات شخصی دیجیتال ما تبدیل شده‌اند. ما انواع مختلف داده‌ها را روی این ابزارهای نسبتا کوچک حمل می‌کنیم، از اطلاعات تماس اقوام، دوستان و همکاران گرفته تا عکس، ویدیو و فایل‌های صوتی. در عین حال، موارد زیادی پیش می‌آید که بخواهیم بعضی از این اطلاعات را با شخص دیگری به‌اشتراک بگذاریم، درست همان‌طور که مبلغی را به دوستمان قرض می‌دهیم. در حال حاضر با توجه به گسترش و تکامل فناوری‌های مختلف ارتباطی، گزینه‌های متعددی برای انجام این‌کار وجود دارد. در ادامه این مقاله به بررسی یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای انجام این‌کار می‌پردازیم.

انتقال فایل‌ها با Android Beam

ما قبلا شما را با فناوری NFC آشنا کرده‌ایم. ویژگی Android Beam در گوشی‌های اندرویدی با بهره‌گیری از این فناوری ارتباطی به شما اجازه می‌دهد تا داده‌های مورد نظرتان را مستقیما از صفحه نمایش به یک ابزار اندرویدی دیگر انتقال دهید. شما به دو شرط می‌توانید از Android Beam استفاده کنید: اول این که گوشی شما باید از نسخه 4 اندروید (Ice Cream Sandwich) یا بالاتر استفاده نموده و در عین حال سخت‌افزار آن نیز از فناوری NFC پشتیبانی کند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که فرآیند انتقال محتوا در این روش عملا از طریق بلوتوث انجام می‌شود، اما NFC تمام کارهای مربوط به فعال/غیرفعال سازی ارتباط بلوتوث و همچنین انتقال اطلاعات را مدیریت کرده و به هیچ دخالتی از سوی شما نیاز ندارد.

پیش از هر اقدامی، باید عملکرد NFC گوشی خود را فعال نمایید. برای این منظور در منوی Settings روی گزینه More ضربه بزنید. اگر گوشی شما از NFC پشتیبانی کند، در این صفحه گزینه‌ای برای فعال یا غیرفعال کردن آن را خواهید دید. پس از فعال شدن NFC، گزینه Android Beam در زیر آن قابل دسترسی خواهد شد. در بعضی از گوشی‌ها مانند HTC One شما گزینه‌ای را برای فعال کردن Android Beam نخواهید دید، با این‌حال همچنان می‌توانید از عملکرد مذکور استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برای استفاده از عملکرد Android Beam، باید آن را روی هر دو ابزار خود فعال کنید.

برای اشتراک‌گذاری محتوای مورد نظرتان، باید آن را در یک اپلیکیشن مناسب باز کنید:

- صفحات وب در مرورگر کروم

- مسیرها یا موقعیت‌های مکانی در Google Maps

- اطلاعات تماس‌ها در اپلیکیشن Phone

- یک اپلیکیشن در Google Play

- عکس‌ها در Gallery

البته اپلیکیشن‌های دیگری نیز وجود دارند که از عملکرد Android Beam پشتیبانی می‌کنند. برای آگاهی از قابلیت‌های اپلیکیشن‌های نصب شده روی ابزار خود باید به اطلاعات ارایه شده از سوی توسعه‌دهنده آن‌ها مراجعه نمایید.

پس از آماده کردن ابزارها و باز کردن محتوای مورد نظر، پشت دو ابزار را در نقطه‌ای که آنتن NFC آن‌ها تعبیه شده است به یکدیگر نزدیک کنید. در این حالت یک صدای بیپ کوتاه را خواهید شنید و پیامی با مضمون Touch to Beam روی صفحه ظاهر خواهد شد. با ضربه زدن روی این پیام کار انتقال محتوا انجام می‌شود.

در اپلیکیشن‌هایی که امکان اشتراک‌گذاری محتوا را فراهم می‌کنند، روش دیگری نیز برای انتقال محتوا از طریق Android Beam را در اختیار خواهید داشت. در این روش به اپلیکیشن مورد نظر رفته و محتوای مربوطه را با نگهداشتن انگشت روی آن انتخاب کنید (مثلا یک کارت تماس در اپلیکیشن Phone). حالا در گوشه بالا و سمت راست صفحه روی آیکن Share ضربه بزنید. به این ترتیب فهرستی از گزینه‌ها را برای اشتراک‌گذاری این آیتم خواهید دید که Android Beam نیز در بین آن‌ها قرار دارد (البته اگر قبلا آن را فعال کرده باشید). به این ترتیب صفحه تصویر کوچک شده و یک صدای بیب کوتاه نشان می‌دهد که ابزار آماده است تا اطلاعات را انتقال دهد. حالا دو ابزار خود را به یکدیگر نزدیک کنید تا جابه‌جایی اطلاعات انجام شود.

كلمات كليدی: اپلیکیشن، اندروید، Beam، NFC، بلوتوث

پربیننده ترین مقالات