App Store اپل، از آغاز تا امروز

اپل اولین گوشی آیفون خود را در ۲۹ ژوئن سال ۲۰۰۷ عرضه و دنیا را با مفهوم تازه گوشی بدون کلید غافلگیر کرد. تقریبا یک سال بعد، یعنی در ۱۱ ژوییه سال ۲۰۰۸، نسخه 3G این گوشی عرضه شد، که باز هم رویداد مهمی بود. اما یک روز قبل از آن، یعنی ۱۰ ژوئیه ۲۰۰۸، اپل باز هم مفهومی جدید را به دنیا معرفی کرد: App Store. فروشگاه اپلیکیشن اپل، برای اولین بار، پایگاهی را برای دانلود اپلیکیشن‌ها در اختیار کاربران قرار داد که با مراجعه به آن می‌توانید اپلیکیشن مورد نظر خود را جستجو و سپس دانلود کنید.

App Store اپل، از آغاز تا امروز
امروزه سیستم‌های ‌عامل مختلفی برای ابزارهای هوشمند عرضه شده است که هرکدام از آن‌ها فروشگاه‌های اپلیکیشن متعددی دارند. با توجه به این که شرکت اپل نهایتا نتوانست حق امتیاز انحصاری استفاده از عنوان App Store را به‌دست آورد، این عبارت تقریبا برای تمام این فروشگاه‌ها به کار می‌رود.

App Store کار خود را با عرضه ۵۰۰ اپلیکیشن آغاز کرد. به این ترتیب، مفهوم عرضه اپلیکیشن‌های طرف ثالث (اپلیکیشن‌هایی که افرادی غیر از خود اپل توسعه‌دهندگان آن بودند) مطرح شد. بد نیست بدانید که فقط در سه روز، تعداد اپلیکیشن‌های این فروشگاه آنلاین به ۸۰۰ و تعداد دانلودهای دریافتی از آن به ده میلیون مورد رسید.

در مراسم پیش‌نمایش سیستم‌عامل iPhone OS 3.0، که در ماه مارس ۲۰۰۹ برگزار شد، آیفون و تمام اپلیکیشن‌های آن قابلیت‌هایی مانند Copy-Paste یا امکان دسترسی به درگاه Dock را به دست آوردند. اما شاید بتوان گفت متمایزترین ویژگی جدید در این سیستم‌عامل، اضافه شدن قابلیت خرید داخل اپلیکیشن (in-App Purchase) بود.

در سومین سال فعالیت App Store، موفقیت آن از سطح رویاهای اپل نیز فراتر رفت. در آوریل سال ۲۰۱۰، اپل رویداد پیش‌نمایش iPhone OS 4.0 را برگزار کرد، که پس از مدت کوتاهی به iOS 4 تغییر نام داد. این سیستم‌عامل جدید ویژگی‌های جالبی مانند فولدرها و دسترسی برنامه‌نویسان به تقویم را به همراه آورد، اما احتمالا بزرگ‌ترین ویژگی جدید آن، برخورداری از قابلیت چندوظیفگی بود. 

در ژانویه سال ۲۰۱۱، گردش کاری App Store اپل با بیش از ۳۵۰ هزار اپلیکیشن به بیش از ۱۰ میلیارد دانلود رسیده بود.

امروزه دانلود و استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف در بین کاربران به امری عادی و روزمره تبدیل شده است. آن‌ها اپلیکیشنی جدید را امتحان می‌کنند یا اپلیکیشن‌های موجود خود را به‌روزرسانی می‌کنند. این گرایش باعث شده است توسعه اپلیکیشن‌های گوناگون در سطوح مختلف و برای کاربرانی با سلایق متفاوت، به تجارتی پرسود تبدیل شود.

بد نیست بدانید اپل در سال ۲۰۱۶ میلادی مبلغ ۲۰ میلیارد دلار به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های iOS، به عنوان سهم فروش پرداخت کرد. این مبلغ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ حدود ۴۰ درصد افزایش یافته بود. بر اساس این مبلغ پرداختی و همچنین سهم‌بندی ۳۰/۷۰ میان اپل و توسعه‌دهندگان، می‌توان نتیجه گرفت که این شرکت در سال ۲۰۱۶ بیش از ۸ میلیارد دلار از فروشگاه اپلیکیشن خود درآمد داشته است.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، اپل اعلام کرد که تعداد اپلیکیشن‌های فروشگاهش به دو میلیون مورد رسیده است. رکورد فروش ۱۴۴ میلیون دلاری عید سال ۲۰۱۶ در روز اول ژانویه سال ۲۰۱۷ شکسته شد و این روز به بزرگ‌ترین روز فروش اپل تبدیل شد. ارزش اپلیکیشن‌های فروخته‌شده در عید سال ۲۰۱۷، با ۶۷ درصد افزایش، به ۲۴۰ میلیون دلار رسید.

تقریبا ۱۰ درصد از فروش ۲۸ میلیاردی فروشگاه اپلیکیشن اپل از اشتراک‌ها کسب می‌شود. اپل در سال ۲۰۱۷ سهم درآمد خود از توافق‌نامه سرویس‌های اشتراکی را از ۳۰/۷۰ به ۱۵/۸۵ کاهش داد، به این امید که سرویس‌های اشتراکی بیشتری را برای ارائه اشتراک از طریق App Store ترغیب کند.
كلمات كليدی: اپلیکیشن، اپل، آیفون، فروشگاه اپلیکیشن، خرید داخل اپلیکیشن

پربیننده ترین مقالات