ین طرح به منظور مبارزه با قاچاق تلفن همراه در کشور ارائه شده است. طبق این طرح لازم است شماره سریال تلفن‌های همراهی که پس از انجام تشریفات قانونی و گمرک وارد کشور شده‌اند، را ثبت کنید. بدین ترتیب سیم‌کارت‌هایی که روی گوشی‌های همراه قاچاق گذاشته می‌شوند فعال نمی‌شود و خدمات مخابراتی به آنها ارائه نخواهد شد.
هر تلفن همراه یک شناسه ۱۵ رقمی منحصربه‌فرد به نام IMEI دارد که به سادگی با شماره‌گیری کد #۰۶#* قابل دسترسی است. با استفاده از این شناسه می‌توانید تلفن همراه خود را در سیستم ثبت کنید. برای ثبت تلفن‌همراه خود می‌توانید به یکی از روش‌های زیر اقدام کنید:
در صورتی که سوالی دارید یا با مشکلی روبرو شدید می‌توانید با مرکز تماس طرح رجیستری به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس بگیرید.
با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای گوشی‌های موجود در شبکه مشکلی پیش نخواهد آمد و نیازی نیست آنها را ثبت کنید. توجه داشته باشید این طرح در فاز اول تنها برای گوشی‌ها اجرا می‌شود و سپس بقیه تجهیزات دارای سیم‌کارت به تدریج وارد طرح خواهند شد.
اگر گوشی شما به آنتن اپراتور متصل شده باشد و در حال سرویس‌گیری باشد، نشان‌دهنده ثبت موفق تلفن همراه شما است.
با مراجعه به کارتابل تعیین شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت (کارتابل شخصی در سامانه همتا) می‌توانید وضعیت گوشی خود را مشاهده کنید.
با ارسال کد فعال‌سازی (AC) و کد گوشی (IMEI) از طریق پنل‌های ارتباطی سامانه همتا (وب‌سایت، درگاه USSD، پنل پیامکی و تلفن گویا) ثبت‌نام را انجام دهید.
خیر؛ در طرح رجیستری دریافت هرگونه وجه از مشترکان ممنوع و خلاف قانون است.
بله؛ شما می‌توانید برای هر گوشی یک سیم‌کارت ثبت کنید. اگر قصد استفاده از سیم‌کارت دیگری با همان تلفن همراهتان را دارید لازم است به یکی از روش‌های ذکر شده، به سامانه مراجعه کنید و سیم‌کارت دوم خود را به عنوان سیم‌کارت جایگزین اعلام نمایید.
بله؛ امکان ثبت گوشی‌های مختلف با سیم‌کارت یکسان وجود دارد، زیرا در سامانه هر گوشی و شماره سیم‌کارت به‌صورت جداگانه با هم ثبت می‌شوند.
برای ورود به سامانه، تنها بار اول به شماره تلفن نیاز دارید، پس از آن با کد ملی هم می‌توانید وارد شوید. بنابراین با تغییرات سیم‌کارت مشکلی پیش نخواهد آمد.
از طریق کد ملی می‌توانید وارد سیستم شوید و شماره جدید را جایگزین کنید. سپس با ورود به سامانه و وارد کردن رمز عبور، گوشی را با شماره جدید خود ثبت کنید.
با توجه به تمهیدات فنی صورت گرفته، برای گوشی با سیم‌کارت ترابرد شده مشکلی پیش نخواهد آمد.
چنانچه در مدت حضور در ایران از سیم‌کارت اپراتور کشور خود استفاده می‌کنند می‌توانند بدون نیاز به ثبت گوشی و بدون هیچ محدودیتی از شبکه رومینگ استفاده کنند. اما در صورت استفاده از سیم کارت ایرانی، امکان استفاده از گوشی تا ۳۰ روز خواهد بود و برای استفاده بیشتر لازم است گوشی خود را ثبت و شماره تلفن مورد استفاده در سامانه برای گوشی تعریف شود.